Przepisy wjazdowe, wyjazdowe i wizowe

Szczegółowe informacje dotyczące przepisów wizowych znajdują się na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 

Bułgaria – wjazd na podstawie ważnego dokumentu tożsamości [dowód osobisty lub paszport] co najmniej do dnia planowanego powrotu, jest gwarantowany dla obywateli polskich w ramach swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej.

Dominikana - wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej, muszą oni natomiast okazać bilet powrotny. Przy wjeździe należy uiścić opłatę turystyczną [ok. 15 USD].

Egipt - wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich wymagane jest posiadanie wizy wjazdowej. Koszt zakupu wizy przy wjeździe do Egiptu wynosi 25 USD. Ważne! przelot czarterowy do/z Egiptu musi odbyć się na/z tego samego lotniska docelowego tj. Podróżny podróżujący do Hurghady musi również z Hurghady wylecieć ponadto przelot musi odbyć się tą samą linią lotniczą ,a czas pobytu nie może być dłuższy niż 30 dni. Na lotnisku w Sharm el Sheik dla Obywateli polskich, którzy nie opuszczają terenu Synaju wiza nie jest wymagana.

Grecja - wjazd na podstawie ważnego dokumentu tożsamości [dowód osobisty lub paszport] co najmniej do dnia planowanego powrotu, jest gwarantowany dla obywateli polskich w ramach swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej. Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, jest pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania. Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery i kształtuje się następująco:
a) hotel 5* - 4,00 EUR za pokój / doba,
b) hotel 4* - 3,00 EUR za pokój / doba,
c) hotel 3* - 1,50 EUR za pokój / doba,
d) hotel 1* i 2* - 0,50 EUR za pokój / doba,
e) apartament 4 Klucze - 1,00 EUR za pokój / doba,
f) apartament 3 Klucze - 0,50 EUR za pokój / doba,
g) apartament 1 i 2 Klucze - 0,25 EUR za pokój / doba.

Hiszpania - wjazd na podstawie ważnego dokumentu tożsamości [dowód osobisty lub paszport] co najmniej do dnia planowanego powrotu, jest gwarantowany dla obywateli polskich w ramach swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej. W Katalonii obowiązuje opłata turystyczna, którą Podróżny wnosi w recepcji hotelowej podczas kwaterowania i kształtuje się następująco:
a) hotel 5* – 2,50 EUR / os. / doba,
b) hotel 4* – 1,00 EUR / os. / doba, [Barcelona 1,25 EUR / os. / doba],
c) hotel 3*, 2*, apartamenty – 0,50 EUR / os. / doba, [Barcelona 0,75 EUR / os. / doba]

Indonezja / Bali - wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie jest wymagane posiadanie wizy wjazdowej. Wjazd bezwizowy obejmuje okres 30 dni i nie podlega przedłużeniu. Wykaz przejść granicznych, przez które odbywa się ruch bezwizowy dostępny jest na stronie Ambasady RP w Dżakarcie. W określonych portach lotniczych można uzyskać wizę przy przekraczaniu granicy. Lotnisko na Bali znajduje się na liście portów, w których Podróżny może uzyskać wizę VOA [visa on arrival] uprawniającą do jednokrotnego przekroczenia granicy. Koszt opłaty wizowej wynosi 25 USD, płatne na granicy. VOA zezwala na pobyt maksymalnie do 30 [trzydziestu] dni, z możliwością przedłużenia o maksymalnie kolejne 30 dni za dodatkową opłatą. Przy wylocie pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 200.000 IDR [ok. 20 USD].

Kuba – wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich wymaga się posiadanie wizy wjazdowej [przy wyjeździe innym niż turystyczny] lub Karty Turystycznej. Podróżny wyjeżdżający z Organizatorem może ubiegać się o Kartę Turystyczną na Kubę za pośrednictwem Ambasady Kuby w Polsce lub może otrzymać Kartę Turystyczną od Organizatora za opłatą w wysokości 32 EURO/os. Po uprzednim zgłoszeniu i opłacie Karty Turystyczne będą wysyłane Podróżnemu tylko na terenie Polski kurierem lub pocztą polską wraz z informacjami wjazdowymi na Kubę oraz wzorem wypełnienia Karty Turystycznej maksymalnie 5 dni roboczych przed wylotem.

Malediwy – wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich wymagane jest posiadanie wizy wjazdowej. 30-dniowa bezpłatna wiza turystyczna jest wbijana do paszportu po przylocie do Male.

Maroko – wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej.

Mauritius – wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej.

Meksyk - wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej. Należy jedynie wypełnić Kartę Turystyczną [w języku angielskim], którą Podróżny otrzyma na pokładzie samolotu.

Seszele – wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.

Singapur – wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej.

Tajlandia - wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni. Jeśli wjazd na terytorium Tajlandii następuje drogą lądową z krajów sąsiadujących [Laos, Malezja, Kambodża i Birma] długość pobytu nie może przekroczyć 15 dni.

Tanzania / Zanzibar – wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich wymagana jest wiza wjazdowa. Wizę uzyskać można na lotnisku w momencie przekraczania granicy i jest ważna maksymalnie 90 dni i kosztuje 50 USD.


Tunezja - wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu. Od dnia 01.11.2018, od obywateli polskich powyżej 11,99 roku życia, jest pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa
się podczas zakwaterowania, za maksymalnie 7 nocy. Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu i kształtuje się następująco:
a) Hotel 5* - 3,00 TND os. / doba,
b) Hotel 4* - 3,00 TND os. / doba,
c) Hotel 3* - 2,00 TND os. / doba,
d) Hotel 2* - 1,00 TND os. / doba.


Turcja - wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od obywateli polskich nie jest wymagane posiadanie wizy uprawniającej do wjazdu oraz wielokrotnego przekraczania granicy i pobytu turystycznego w Turcji nie dłużej niż 90 dni w łącznym okresie 180 dni.


Zjednoczone Emiraty Arabskie – Wjazd na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu, Od obywateli polskich wymagana jest wiza wjazdowa, uzyskiwana podczas przekraczania granicy. Jest ona bezpłatna i ważna maksymalnie 30 dni. Ponadto informujemy, że zgodnie z informacją przesłaną przez Departament Turystyki Dubaju od 31.03.2014 r. zostaje wprowadzony obowiązkowy podatek turystyczny tzw. „Tourist Dirham Fee”. Podróżny, korzystający z noclegu na terenie ZEA jest zobowiązany do uiszczenia podatku bezpośrednio w recepcji hotelowej i kształtuje się następująco:
a) hotel 5* - 20 AED za pokój / doba,
b) hotel 4* - 15 AED za pokój / doba,
c) hotel 3* - 10 AED za pokój / doba.

 

Ostatnia aktualizacja 31.08.2020.